PRÍSPEVKY - NÁVRHY ČITATEĽOV - NÁVŠTEVNÍKOV STRÁNKY

Dátum: 06.09.2010

Vložil: Karol Labaš

Titulok: Berieme na vedomie

V košickom mestskom zastupiteľstve je toto elegantný a obvyklý spôsob odmietnutia petície. Tento šalamúnsky výrok je univerzálne využiteľný pri každej petícii bez toho, že by ho bolo potrebné obhajovať alebo vôbec poznať obsah petície. Je to formalizmus, hra na demokraciu a výsmech petičnému právu. Vzatie na vedomie nikoho k ničomu nezaväzuje, nikomu neuškodí, ale ani nič nevyrieši. Rovnako, ako by bolo zbytočné opačné uznesenie o nevzatí petície na vedomie. Prípadné výhrady, že tým nedošlo k vybaveniu petície, nemajú nádej na úspech. A tak signatári môžu len snívať o tom, že ich požiadavky poslanci splnia alebo aspoň uznajú za opodstatnené. Hlavne, že samospráve či štátnej správe sa uvoľnia ruky aj pre zlé zámery a rozhodnutia.

Napriek tomu aj takto odmietnuté petície môžu byť úspešné. Povzbudivým príkladom je petícia za záchranu veľkého lesa pri sídlisku Ťahanovce. Hoci bola dvakrát odmietnutá, predaj lesa na účely výstavby bol po vyše roku od schválenia zrušený proti vôli investora.

Na programe najbližšieho rokovania mestského zastupiteľstva 7. septembra je petícia za záchranu a prezentáciu národnej kultúrnej pamiatky. Je ňou unikátny archeologický nález vojenského opevnenia bastiónu citadely, ktorý bol vykopaný pri výstavbe obchodno-zábavného centra na Námestí osloboditeľov. Pod petíciu za zachovanie pamiatky v plnom rozsahu na pôvodnom mieste sa podpísalo vyše 8000 ľudí.

Ani tu sa zrejme nechystá vybavenie petície podľa zákona k spokojnosti signatárov, hoci sú medzi nimi ministri aj mestskí poslanci, ktorí ju budú vybavovať. Primátor František Knapík petíciu predkladá len ako informáciu s priehľadným zámerom nediskutovať, vziať na vedomie.

Staronový kandidát na primátora si možno neuvedomuje, že v novembrových voľbách mu to podvedení a ponížení signatári petície v úlohe voličov môžu rovnako vrátiť: „berieme ho na vedomie, ale odmietame“. Či mu plány zmietnuť petíciu zo stola skrížia predvídavejší kandidujúci poslanci, uvidíme.

Späť na diskusiu

Kontakt

Spolok na podporu skrášľovania Košíc

Mlynská 6
PO Box L-37
040 01 Košice

prípadne

Ulica pokroku 7
040 11 Košice+421 905 384171